Škola udržateľnej architektúry
Adresa
Inštitút pre pasívne domyPanónska 17
85104 Bratislava
IČO: 30 787 190
https://iepd.sk/
Kontaktná osoba
Ľubica Šimkovicová0905797509
simkovicova@iepd.sk
Zobraziť profil
Opis riešenia
Inštitút už niekoľko rokov školí profesionálov, ako majú navrhovať pasívne domy. Budovy A0 vychádzajú z princípov pasívnych domov. Budovy s takmer nulovou potrebou energie A0 sú spojením pasívneho štandardu a miestnych obnoviteľných zdrojov energie. Škola udržateľnej architektúry je seminár s množstvom praktických odporúčaní a neoceniteľných informácií, bez ktorých sa žiadny architekt či projektant nezaobíde. Dozvedia sa, čomu venovať pozornosť, aby stavba získala architektonickú kvalitu a zásady, ktoré sa nesmú zanedbať, aby budova dosiahla najvyšší energetický štandard. Dozvedia sa, prečo je systém riadeného vetrania prínosom pre každú budovu a či je rekuperácia na dosiahnutie triedy A0 naozaj nevyhnutná. Predvedú ako udržať v lete v interiéri príjemnú teplotu aj bez klimatizácie, kedy sa oplatí tepelné čerpadlo, kedy sa okno stáva „radiátorom“. Naučia ako navrhnúť energeticky plusovú budovu, ktorý softvér pomôže budovu optimalizovať tak, aby dosiahla štandard pasívneho či vysoko úsporného domu. Pre projektanta je nutné vedieť, ako pripraviť projekt do triedy A0 optimálne a s minimom nákladov, a ktorí odborníci by nemali chýbať v projektovom tíme.
Ekonomický prínos
Pasívny dom poskytuje veľa výhod a zdravý životný štýl, a zároveň extrémne nízke náklady na energie. Pasívny dom ročne spotrebuje maximálne 15 kWh na m2 vykurovanej plochy. V porovnaní s jestvujúcimi budovami je to len zlomok. Napríklad pre vykurovanie miestnosti s veľkosťou 20 m2 stačí 200 W, pre porovnanie tepelný výkon človeka v pokoji je 80 Wattov, výkon počítača 250 Wattov. Za energiu nemusíte platiť, stačí iba vedieť využiť pasívne zisky. Názov pasívny dom vychádza z princípu využívania pasívnych tepelných ziskov v budove. Sú to zisky zo slnečného žiarenia, ktoré prechádza oknami a ohrieva interiér, a zisky tepla, ktoré vyžarujú ľudia, spotrebiče, počítače atď. Vďaka veľmi kvalitnej izolácii a ďalším prvkom, tieto zisky zabezpečujú príjemnú teplotu v budove, ak nám však z budovy neunikne.
Environmentálny prínos
Architekti pri samotnom dizajne budovy musia zohľadňovať zmenu klimatických podmienok, a to nielen čo sa týka spotreby energie na prevádzku budov navrhovaných či obnovovaných, ale prihliadať aj na materiály, ktoré sa pri výstavbe používajú, a aká je energetická náročnosť ich výroby. Pri návrhu musia zohľadňovať celý životný cyklus budovy od výstavby až po demoláciu. Nesmú pritom zabúdať na ochranu biodiverzity v urbánnom prostredí, navrhovať adaptačné opatrenia na zmenu klímy. A to všetko pri dodržaní architektonickej kvality a kultúry novej, ako aj jestvujúcej výstavby. Všetky tieto zásady navrhovania budov dokážu znížiť uhlíkovú stopu a zvýšiť ochranu životného prostredia.
Príklady uskutočnenej realizácie riešenia v praxi
https://iepd.sk/events/skola-udrzatelnej-architektury-seminar-pre-profesionalov-online-2/