Zhodnocovanie nebezpečných odpadov z chemických čistiarní

Adresa

VEGATOP, s. r. o.
Školská 797/17, Veľké Zálužie
95135 Veľké Zálužie
IČO: 46 355 928

https://www.vegatop.sk/

Kontaktná osoba

Jozef Zabák
0915950847
vegatop@vegatop.sk
Zobraziť profil

Opis riešenia

VegaTop spolupracuje na vyhľadávaní čo najlepších riešení čistenia odevov. Na chemické čistenie odevov sa používajú špeciálne chemické stroje využívajúce ako médium perchlóretylén, ktorý má vysokú odmasťovaciu schopnosť a dokáže si poradiť aj s inými odolnými škvrnami.

Tieto znečistenia sa počas chemického čistenia v perchlóretyléne rozpúšťaju a zostávajú v rozpúšťadle. Napriek tomu, že perchlóretylén je možné do určitej miery destilovať priamo v čistiacom stroji, ide o uzavretý proces. Po určitom počte čistiacich cyklov je potrebné perchlóretylén vymeniť a znečistený perchlór destilovať. Doteraz síce znečistený perchlóretylén bolo možné po destilácii použiť, avšak nebolo možné dosiahnuť jeho 100 % čistotu. Perchlóretylén je nebezpečný odpad a doterajšie metódy jeho likvidácie veľmi zaťažujú životné prostredie.

Firma VegaTop priniesla na slovenský trh nové riešenie v spolupráci s nemeckou firmou GEISS. Znečistený perchlóretylén prechádza v zariadení firmy GEISS niekoľkými destiláciami, oddelí sa tuhý odpad, ktorý vznikne v procese chemického čistenia, ten sa následne vypaľuje v rotačnej peci. Výsledkom tohto procesu je 100 % čistý perchlór pripravený na opätovné použitie.

Ekonomický prínos

Úspora nákladov za likvidáciu nebezpečného odpadu.

Environmentálny prínos

Rozpúšťadlá sú konečné zdroje, ktoré sa po použití častokrát likvidujú ako nebezpečný odpad, a to väčšinou spaľovaním – čím sa strácajú zdroje. Cieľom zhodnocovania nebezpečného odpadu je získať z použitých zdrojov čo najväčší podiel rozpúšadla a vrátiť ho na opätovné použitie na trh – udržateľnosť zdrojov.

Príklady uskutočnenej realizácie riešenia v praxi

Realizácia zhodnocovania v Richard Geiss GmbH.

Prílohy