Charitatívne re-use centrum Baterkáreň Trnava
Adresa
Občianske združenie SaUvedomHospodárska 45
91701 Trnava
IČO: 52 308 537
https://sauvedom.sk/
Kontaktná osoba
Simona Hlaváčová090484912
trnava@sauvedom.sk
Zobraziť profil
Opis riešenia
Obehové hospodárstvo či cirkulárna ekonomika sú pojmy, ktoré je potrebne funkčne a prakticky dostať medzi širokú verejnosť. OZ úspešne organizuje podujatia a projekty, ktoré túto tematiku dostávajú medzi ľudí a umožňujú im žiť udržateľnejšie. Pravidelnýmí podujatiami (napr. výmena kníh, oblečenia či rastlín) vytvára jednoduchý zvyk vymieňať, ale stále mať ,,nové". Ich dostupnosť a jednoduchosť oslovuje mnohé vekové generácie. Tým, že je v obehu veľké množstvo vecí a produktov, OZ spustilo funkčné projekty, ktoré majú čo najviac týchto vecí do obehu vrátiť, zároveň majú zaujať a pomáhať. Požičovňa vecí (netreba kupovať veci, ktoré sa využívajú raz ročne alebo raz za život), Útulok vecí (nové domovy pre opustené veci) i charitatívny second hand Predajňa dobra (nenosené a značkové oblečenie za zlomkové ceny), výťažok putuje na pomoc organizáciám) efektívne vracajú nechcené produkty do obehu, čím sa šetria finančné i energetické zdroje.
Ekonomický prínos
Charitatívne re-use centrum Baterkáreň poskytuje produkty, ktoré svojou cenovou prístupnosťou (zdarma alebo za symbolický poplatok) zároveň dokážu pomôcť (nielen) sociálne slabším skupinám obyvateľstva. Činnosť centra utužuje komunitu, aspekt pomoci pri darovaní vecí môže zvyšovať mieru šťastia v jednotlivcoch.
Environmentálny prínos
Nevyrábať nové, ale vracať do obehu už vyrobené produkty, znamená šetrenie energií, vody, emisí, ktoré by boli spotrebované pri ich výrobe, balení či dovoze. Vracanie tovaru do obehu znižuje množstvo skládkovaného odpadu. Prístupnosťou takejto možnosti zase v komunite dokážu vzbudiť záujem o enivromentálne otázky a o udržateľnejší životný štýl.
Príklady uskutočnenej realizácie riešenia v praxi
Každý mesiac sa v rámci ukustočnených podujatí a stálej prevádzky Baterkárne vráti do obehu viac ako 400 kusov oblečenia, hračiek, kníh a iných produktov určených prevažne do domácnosti. Za obdobie 2019-2024 sa konalo 168 swapov, ktorých sa zúčastnilo približne 4000 návštevníkov. Súčasťou činnosti charitatívneho re-use centra sú aj materiálne zbierky, ktoré sa snaží organizovať 2 až 4-krát ročne, vždy pre konkrétnu organizáciu alebo rodiny v núdzi.