Náučný chodník "Bylinková lekáreň"

Adresa

Obec Korňa
Vyšná Korňa 517
02321 Korňa
IČO: 00 314 064

https://www.korna.sk/

Kontaktná osoba

Ing. Marianna Bebčáková
041/4356 214
starostka@korna.sk
Zobraziť profil

Opis riešenia

Náučný chodník je tvorený jedenástimi zastávkami, pričom na každej je osadená informačná tabuľa venovaná konkrétnej liečivej rastline. Informačné tabule sú vyrobené z dreva a okrem základného popisu jednotlivých bylín, resp. drevín obsahujú aj fotografiu danej rastliny. Náučný chodník je navštevovaný študentmi z okolitých škôl, ale je lákadlom aj pre turistov z širokého okolia. Náučný chodník je nenáročný a je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Súčasťou náučného chodníka je aj umelo vytvorené bocianie hniezdo, ktoré slúži na posedenie či oddych. Návštevníci sa na jednotlivých zastávkach môžu dozvedieť viac napríklad o materinej dúške, rumančeku pravom, lipe malolistej, púpave lekárskej, podbeli liečivom, baze čiernej, či alchemilke obyčajnej.

Ekonomický prínos

Náučný chodník je lákadlom pre školy, ale aj turistov a tak predstavuje príležitosť pre celkový rozvoj regiónu, najmä z hľadiska cestovného ruchu a s ním spojených ekonomických benefitov pre celú oblasť.

Environmentálny prínos

Náučný chodník môže prispievať k lepšej starostlivosti o životné prostredie — návštevníci sú prostredníctvom informačných tabúľ poučení o tom, kedy sa majú jednotlivé liečivé rastliny zbierať a ktoré časti rastlín sú na zber vhodné. Eliminuje sa tak poškodzovanie liečivých rastlín z dôvodu nevedomosti — napríklad nesprávnym časom zberu, či zberom nevhodných častí rastlín. V neposlednom rade je náučný chodník aj nástrojom environmentálneho vzdelávania, vďaka ktorému sa žiaci môžu dozvedieť viac o jednotlivých liečivých rastlinách, či celkovo o životnom prostredí. 

Príklady uskutočnenej realizácie riešenia v praxi

Prílohy