Textilný odpad - ako s ním nakladať a predchádzať jeho vzniku?

Krátky popis

Vedeli ste, že od 1. januára 2025 sa zaviedla nová povinnosť, ktorou je triedený zber textilu? Čo si pod textilným odpadom predstaviť a koľko ho vzniká? Ako predchádzať jeho vzniku – konkrétne rady a tipy.

Textový prepis videa

Vedeli ste, že od 1. januára 2025 sa zaviedla nová povinnosť, ktorou je triedený zber textilu? Každá obec musí zabezpečiť zber odpadu z textilu a popis systému zberu zverejniť na webovej stránke obce. Táto novinka umožní občanom zbaviť sa aj poškodených kusov textilu a obuvi, ktoré dodnes končili v nádobách na zmesový odpad.

Celosvetová spotreba textilu neustále rastie – do roku 2030 by mala dosiahnuť až 102 miliónov ton. Každý občan EÚ ročne vyprodukuje približne 12 kg textilného odpadu a väčšina z neho končí na skládkach a v spaľovniach. Ak by sme európsky priemer aplikovali na Slovensko, tak by sa ročne jednalo o približne 65 000 ton odpadu. Jedná sa o odvetvie, v ktorom sa už v procese výroby generuje obrovské množstvo odpadu a rovnako je aj extrémne náročné na zdroje – energiu a vodu. Výrobky sa prepravujú cez celý svet, s čím sú spojené veľké dopravné vzdialenosti a ďalšie negatívne environmentálne vplyvy. Väčšina odpadu z textilného sektora končí v Ázii či Afrike, kde sa časť z neho využije, ale väčšia časť končí na skládkach.

Ako predchádzať jeho vzniku? Nákupy z druhej ruky, kvalitné odevy a vyhýbanie sa takzvanej rýchlej móde, sú účinné spôsoby. Starajte sa o svoje oblečenie a obuv — dodržiavajte návody, ktoré sa týkajú prania, sušenia, či žehlenia. Zaveďte si tzv. „kapsulový šatník“, ktorý je tvorený menším množstvom kvalitného, farebne a štýlom ľahko laditeľného oblečenia. Drobné poškodenia na textile je možné opraviť, prípadne vyskúšajte upcykláciu – pri ktorej viete z nepotrebného a už možno neopraviteľného kusu oblečenia vyrobiť niečo iné.

Textilný odpad je globálny problém. Inšpirujte sa predošlými radami a predchádzajte jeho vzniku — najlepší odpad je predsa ten, ktorý vôbec nevznikne.