Nové pravidlá o ekodizajne: Nepredané oblečenie a obuv sa už nesmú ničiť
17.05.2024
Produkty na európskom trhu sa budú musieť podľa nových pravidiel o ekodizajne opätovne použiť, opraviť, modernizovať aj recyklovať. Revidované „nariadenie o ekodizajne“ je kľúčovým prvkom Zelenej dohody a tvorí súčasť balíka opatrení obehového hospodárstva. Jeho hlavným cieľom je, aby Únia oveľa efektívnejšie využívala výrobky a materiály. Nové pravidlá sú súčasťou snahy Európskej únie dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov do roku 2050 a taktiež minimalizovať dopady na životné prostredie.
Na základe zistení Eurostatu sa v roku 2020 recyklovalo a znovu zaviedlo do európskeho hospodárstva takmer 13 percent materiálov. Nové pravidlá ekodizajnu aktualizujú súčasnú smernicu z roku 2009, ktorá sa týkala len energeticky významných výrobkov z hľadiska ich účinnosti a obehovosti. Tento text viedol k 10-percentnému zníženiu ročnej spotreby energie spojenej s výrobou a recykláciou výrobkov.
Legislatíva, ktorú nedávno prijal Európsky parlament, vyzýva Komisiu, aby pozornosť sústredila na odvetvia náročné na zdroje, akými sú napríklad výroba železa, ocele, hliníka, textilu, nábytku, pneumatík, čistiacich prostriedkov, farieb, mazív a chemikálií. Pomerne významným prvkom je však dohoda dosiahnutá medzi európskymi inštitúciami v rámci ktorej sú motorové vozidlá z nariadenia vylúčené.
Zavádzajú sa digitálne tzv. „pasy produktov“, ktoré prinesú podrobné informácie o ich vplyve na životné prostredie, ako aj o tom, či spĺňajú oficiálne európske normy. Údaje budú prístupné spotrebiteľom na verejnom webovom portáli. Ich úlohou je spotrebiteľom pomôcť robiť lepšie rozhodnutia pri nákupe.
Znenie teraz potrebuje konečné schválenie od národných vlád, aby sa mohlo stať záväzným.
Zdroj obrázka: freepik.com