Novo postavená športová hala v Senici bude využívať slnečnú energiu

26.07.2024

Trnavský samosprávny kraj aj naďalej pokračuje v skvalitňovaní a rozvoji športovej infraštruktúry pri stredných školách, ktorých je zriaďovateľom. Župa úspešne napreduje aj s výstavbou úplne novej športovej haly pri Strednej odbornej škole podnikania v remeslách a službách v Senici. Aktuálne bola na streche objektu nainštalovaná fotovoltická elektráreň, ktorá sa skladá zo 108 kusov fotovoltických panelov.

Samotná športová hala by sa mala dokončiť v predstihu, a to už do konca roka 2024, osadená fotovoltika na streche budovy môže pokryť približne 40% ročnej spotreby elektrickej energie, v závislosti od spôsobu fungovania a prevádzky telocvične.

Plánovaná novostavba telocvične bude pozostávať z dvoch konštrukčných blokov, a to z murovanej časti zázemia a oceľovej haly športovej plochy. V cvičiacej miestnosti telocvične je navrhnuté basketbalové, volejbalové a tenisové ihrisko. V zázemí telocvične sa bude nachádzať miestnosť pre cvičiteľov, sprchy, sociálne zariadenia, ako aj sociálne zariadenia pre imobilných, šatne, technická miestnosť či sklad náradia. Objekt bude vďaka fotovoltickým panelom energeticky úsporný a realizované budú aj vodozádržné opatrenia. Celková predpokladaná hodnota zákazky je takmer 1,9 milióna eur, pričom kraj získal príspevok vo výške 930-tisíc eur z Fondu na podporu športu.

Trnavský samosprávny kraj v rámci Záhoria vybudoval koncom minulého roka nové športovisko aj pri Spojenej škole v Holíči. V predchádzajúcom období župa tiež zrekonštruovala športový areál pri Obchodnej akadémii v Senici a postavila úplne novú telocvičňu pri Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Gbeloch. Okrem toho chce kraj tiež realizovať prístavbu telocvične pri Strednej zdravotníckej škole v Skalici.

Podľa Nízkouhlíkovej stratégie Trnavskej župy, bude kraj v nasledujúcom období realizovať investície do obnoviteľných zdrojov energie aj v ďalších župných organizáciách. Okrem telocvične v Senici ide napríklad aj o zariadenia sociálnych služieb v Hornom Bare a Senici, či budovu župného úradu. Trnavský samosprávny kraj prijal ako prvý z regiónov Slovenska vlastnú nízkouhlíkovú stratégiu ako základné východisko v oblasti ochrany životného prostredia. Jej globálnym cieľom je znížiť produkciu CO2 minimálne o 40 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 2010.

Zdroj obrázka: freepik.com

Zdroj