V Michalovciach prebieha projekt realizácie vodozádržných opatrení a revitalizácie prostredia
01.10.2024
Projekt v rámci ktorého sa opatrenia realizujú nesie názov Green to Water, zadržiavanie dažďovej vody, skrášlenie prostredia či vzdelávanie o klimatických zmenách, to všetko v sebe zahŕňa. Navyše, na troch základných školách (ZŠ) vzniknú dažďové záhrady. Projekt Green to Water, podporený príspevkom z fondov Európskej únie vo výške takmer 1,2 milióna eur, sa realizuje v rámci programu Interreg Maďarsko - Slovensko. Vodozádržné a zelené opatrenia realizuje mesto Michalovce spolu s maďarským partnerským mestom Nyírbátor.
Hlavným cieľom je, aby dažďová voda nekončila v kanalizácii, ale aby ostávala v krajine kde sa aj efektívne využije. Súčasťou projektu je napríklad aj výsadba stromov, stromových alejí a iných „zelených opatrení“ v rámci mesta Michalovce.
Projekt je zaujímavý v tom, že o umiestnení 80 stromov z celkového počtu 600 budú môcť rozhodnúť občania v online hlasovaní na portáli https://zelene.michalovce.sk/, ktorý vytvorilo mesto Michalovce, ľudia na ňom nájdu všetky informácie o aktivitách mesta v oblasti zelených opatrení.
Cieľom realizácie projektu budú vodozádržné opatrenia v areáloch troch základných škôl na sídliskách Západ, Juh a Východ, konkrétne v ZŠ Komenského 1, ZŠ Krymská 5 a ZŠ J. Švermu 6. Projekt zahŕňa odstránenie časti spevnených nepriepustných plôch v areáloch budov, ich nahradenie zeleňou a priepustnými mlatovými chodníkmi. Dažďová voda bude zvádzaná z existujúcich zvodov z verejnej kanalizácie do okolitej zelene a dažďových záhrad. Bude sa zachytávať do nádob a využívať na polievanie zelene. Z nepriepustných plôch bude voda zachytávaná do vsakovacích nádrží, ktoré ju postupne uvoľnia do okolitej zelene.
Realizáciou projektu očakávajú zadržať celkovo 4.638.035 litrov zrážok ročne, vytvoriť 18 dažďových záhrad s plochou 558 štvorcových metrov, okrem stromov aj vysadia 2968 trvaliek a nainštalujú 17 zádržných nádob, vsakovacích šácht či vrtov. Tieto opatrenia prispejú k zníženiu emisií oxidu uhličitého, zadržia vodu v krajine, čím znížia teplotu v letných mesiacoch a spomalia vysušovanie krajiny. Z ekonomického hľadiska očakávajú zníženie poplatkov za odvádzanie dažďovej vody. Opatrenia podporia výpar vody, čo zvýši vlhkosť vzduchu a zníži prašnosť v ovzduší.
Zdroj obrázka: Freepik.com