Je elektrizačná sústava EÚ pripravená na súčasné výzvy ?

11.11.2024

Európska únia sa musí uprostred procesu svojej energetickej transformácie a odklonu od fosílnych palív čoraz viac spoliehať na obnoviteľné zdroje energie. Pokrok v oblasti obnoviteľných zdrojov energie sa zrýchľuje. Výroba čistej energie je jedna vec, jej dodávky však už druhá.

Elektrická energia predstavuje približne 23 % konečného dopytu po energii v EÚ a očakáva sa, že v roku 2030 sa zvýši na 30 % a do roku 2040 dosiahne 50 %. Prechod od výroby energie prevažne založenej na fosílnych palivách k výrobe energie z obnoviteľných zdrojov vytvára významné výzvy pre elektrizačnú sústavu (sieť infraštruktúry na prenos a distribúciu elektriny). Dôvodom je najmä to, že výroba fosílnych palív je vo veľkej miere nepretržitá a prispôsobiteľná, zatiaľ čo výroba energie z obnoviteľných zdrojov je prerušovaná a nepredvídateľná. Napríklad elektráreň, ktorá využíva ako palivo zemný plyn, sa môže aktivovať rýchlo a jej výkon sa dynamicky upraví tak, aby zodpovedal dopytu po energii. Solárna energia sa však môže vyrábať len počas dňa a veterná energia len vtedy, keď je veterno. Okrem toho ich výkon nemožno kalibrovať a v plnej miere závisí od prírodných poveternostných podmienok.

Samotná elektrizačná sústava je prirodzene navrhnutá tak, aby sa elektrina dodávala rýchlosťou, ktorá je konštantná a upravená pri zdroji. S cieľom prispôsobiť sa prerušovanej povahe obnoviteľných zdrojov energie potrebuje sústava významné modernizácie, vrátane batérií na skladovanie nadbytočnej kapacity, a digitálne technológie, ako sú inteligentné merače a vysielače, aby lepšie zodpovedali ponuke elektrickej energie a dopytu po nej v reálnom čase.

Prognózy hovoria, že podiel dodávok elektriny z obnoviteľných zdrojov v EÚ sa zvýši zo 42 % v roku 2022 na 90 % v roku 2040, je modernizácia sústavy naliehavejšia než kedykoľvek predtým. A to nie je jednoduchá úloha. Európska sústava pozostáva z viac než 11,3 milióna kilometrov káblov a drôtov, ktoré by sa mohli otočiť okolo zemegule 282-krát. Európska komisia odhaduje, že na modernizáciu siete do roku 2030 budú potrebné investície vo výške 584 mld. EUR.

Začiatkom roka 2025 Európsky dvor audítorov uverejní preskúmanie súčasného stavu európskej elektrizačnej sústavy vypracované pod vedením členky EDA Keit Pentus-Rosimannusovej. Hoci mnohé informácie o sústave v Európe sú verejne dostupné, sú rozptýlené a zložité. Audítori zhromaždia a zhutnia tieto dôležité informácie, aby sa dali lepšie využiť pri analýze a rozhodovaní a vytvorili základ pre možné budúce audity v tejto oblasti.

Zdroj obrázka: Pixabay.com

Zdroj