Komisia plánuje rozšíriť uhlíkové clo po surovinách aj na nové produkty
25.11.2024
Importéri primárnych surovín a materiálov, ako oceľ, chemikálie či hliník, obchádzajú platenie uhlíkovej dane na hraniciach s Úniou tak, že ich dovážajú vo forme polotovarov či hotových produktov.
Tzv. uhlíkové clo dnes pokrýva kľúčové primárne tovary, ako železo a oceľ, hnojivá, cement, hliník, elektrina a vodík. V súvislosti s tým, že je jeho účinnosť je limitovaná na primárne suroviny, sa dovozcom ponecháva priestor na jeho obchádzanie.
Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre dane a colnú úniu (TAXUD) vypracuje štúdiu o rozšírení rozsahu CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) takzvaného uhlíkového cla na nadväzujúce produkty.
Pre ilustráciu, výrobcovia z tretích krajín, ktorí vyvážajú hliník, môžu namiesto toho vyrábať polotovary alebo hotové výrobky, ako okenné rámy, aby sa vyhli plateniu CBAM. To znevýhodňuje európskych výrobcov, ktorí musia pri výrobe tých istých produktov platiť aj za znečistenie – emisie, ktoré produkujú.
Politika CBAM sa uplatňuje v šiestich uhlíkovo náročných sektoroch: výroba železa a ocele, cementu, priemyselných hnojív, hliníka, výroba elektrickej energie a vodíka. Nejde o klasické clo, ale poplatok, ktorý je ekvivalentom ceny uhlíka, ktorú by musel výrobca zaplatiť pri produkcii daného tovaru v EÚ (prostredníctvom nákupu emisných povoleniek).
Oblasť uhlíkového cla je kľúčovým doplnkom európskeho systému obchodovania s emisiami, ktorý započítava do výrobných nákladov aj cenu emisií oxidu uhličitého. Európski producenti by mohli byť v nevýhode oproti konkurentom z krajín, ktoré nemajú ekvivalentný systém naceňovania emisií. Pomôcť má CBAM – na tovary z krajín s menej prísnou emisnou politikou uvaľuje kompenzačný poplatok. Má predísť dvom problémom: deindustrializácii Európy a „vývozu emisií“ do tretích krajín.
Aktéri z oblasti priemyslu však dlhodobo upozorňujú, že zdanením iba primárnych surovín Európska únia nezabráni presunu výroby do krajín mimo EÚ. Európska komisia preto oslovila mnoho zainteresovaných strán, na základe týchto konzultácii by mala európska exekutíva do konca roka 2024 prísť s návrhom, ako by rozšírenie CBAM mohlo vyzerať.
Zdroj obrázka: freepik.com