V boji s horúčavami stavila Európa na zelené strechy, v tejto oblasti je svetovým lídrom

29.11.2024

Kontinent Európy sa môže ďalej pochváliť tromi desaťročiami výskumu a vývoja produktov, ktoré sú základom prosperujúceho odvetvia zaoberajúceho sa zelenými strechami. Nemecko, Švajčiarsko a Škandinávia urobili väčšinu priekopníckeho výskumu. Podľa Nemeckej asociácie pre ekologizáciu budov (BuGG) vzniklo v Nemecku do roku 2020 približne 3,1 milióna km2 plochy zelených striech.

Podľa záverov štúdie University of Technology v Sydney z roku 2023 sa uvádza, že zelené strechy v kombinácii so solárnymi panelmi zvyšujú nielen biologickú rozmanitosť, ale aj samotný solárny výkon, a to na 107 %. Okrem toho znižujú teplotu vzduchu o významných 8 °C.

Novo publikovaná štúdia zverejnená v januári 2024 preukázala, že pridanie sopečného popola do skladby strechy stabilizuje teploty, bráni rastu buriny, zvyšuje odolnosť proti extrémnemu počasiu, účinne odvádza vodu a znižuje nároky na údržbu, čo opäť katapultovalo zelené strechy na výslnie a zvýšilo všeobecný záujem o toto riešenie.

Mestá ako Stuttgart či Kodaň začali dokonca nariaďovať zelené strechy vo väčšine nových stavebných projektov. No Francúzsko bolo prvou krajinou, ktorá prijala celoštátny zákon požadujúci, aby strechy nových budov v komerčných zónach mali zeleň alebo solárne panely. Stalo sa tak už v roku 2015.

Pre porovnanie, problematika zelených striech sa v Severnej Amerike udomácnila neskôr ako v Európe. Odhaduje sa, že investície do zelených striech vo výške 10 miliárd dolárov (9,2 miliardy eur) by mohli vytvoriť 190 000 pracovných miest a pokryť 4,5 miliardy m2 strešnej plochy, čo predstavuje iba jedno percento celkovej plochy striech v komunitách USA s populáciou nad 50 000.

Politiky niektorých regiónov motivujú vlastníkov budov a developerov inštalovať zelené strechy. Napríklad projekt Ecoroof v štáte Oregon ponúka až 35 % zľavu z poplatkov za dažďovú vodu. Mesto Philadelphia ponúka daňový kredit pokrývajúci 50 % nákladov na zelenú strechu až do výšky 100-tisíc dolárov (91 900 eur).

Zdroj obrázka: freepik.com

Zdroj