Fotovoltika je účinná aj v zime, nízke teploty jej niekedy môžu vyhovovať
16.12.2024
V zime je v dôsledku kratších dní a menšieho množstva priameho slnečného svetla výkon solárnych panelov približne o 70 % nižší ako v lete. Celkovo je však možné v tomto období pokryť pomocou fotovoltiky až približne 20 percent spotreby priemernej domácnosti, čo už môže predstavovať solídnu úsporu.
Aj keď je priemerný výkon fotovoltiky v zime v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami výrazne nižší, paradoxne sa jej účinnosť v chladnom počasí zvyšuje približne o 0,4 % na stupeň Celzia. Solárne panely môžu zároveň vyrábať energiu aj počas dní, keď je slnko skryté za mrakmi, pretože využívajú rozptýlené svetlo. Pozitívnu úlohu môže zohrávať aj sneženie, ktoré odráža lúče a pomáha zvyšovať výkon. Samozrejme, nesmie zakrývať samotnú plochu panelu.
Solárne panely sú navrhnuté tak, aby z nich prirodzene skĺzaval sneh. Tie modernejšie sú zvyčajne vybavené funkciou povrchového ohrevu na urýchlenie topenia. Ak však ide o situáciu, keď je potrebné odstrániť sneh ručne, je dôležité vybrať si nástroje, pri použití ktorých by nedošlo k poškodeniu zariadenia. Ideálne sú špeciálne gumové stierky určené špeciálne na údržbu fotovoltických zariadení.
V niektorých prípadoch je lepšie námrazu vôbec neodstraňovať, pretože riziko poškodenia môže byť vysoké.
Dôležité je tiež nezanedbávať pravidelnú a celoročnú údržbu panelov. Podľa štúdie univerzity v Berne môže energetická účinnosť solárnych panelov klesnúť až o 14 % už po dvoch rokoch bez čistenia. Zo znečistených fotovoltických panelov sa sneh zosúva oveľa ťažšie ako z čistých.
Najefektívnejšie je panely umiestniť na južné strechy a so sklonom 35 stupňov.
Zdroj obrázka: freepik.com