Nová výzva zameraná na zavádzanie množstvového zberu komunálneho odpadu

10.02.2025

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) vyhlásilo dňa 28.01.2025 novú výzvu z Programu Slovensko 2021 — 2027 s názvom „Zavádzanie systému množstvového zberu ako nástroja na zníženie množstva produkovaného zmesového komunálneho odpadu“.

Na výzvu je vyčlenených 20 miliónov eur, z čoho je necelých 3,5 milióna eur určených pre viac rozvinuté regióny a vyše 16,4 milióna eur pre menej rozvinuté regióny.

Z výzvy budú podporené projekty, ktorých výsledkom bude zníženie celkového množstva produkovaného zmesového (komunálneho) odpadu z domácností. Z výzvy je tak možné financovať obstaranie hmotných a nehmotných aktív nevyhnutných na zavedenie systému množstvového zberu. Jedná sa napríklad o obstaranie stojísk na umiestnenie zberných nádob, čipov na zberné nádoby, púzdier, ohradníkov, vhadzovacích bubnov a zámkov na zberné nádoby ale aj systémov evidencie množstvového zberu odpadu.

Väčšina obcí na Slovensku má stále zavedený klasický systém poplatkov za nakladanie s komunálnych odpadom — paušálny poplatok. Tento systém nepôsobí motivačne, nakoľko poplatok za komunálny odpad je pre všetkých občanov danej obce rovnaký bez ohľadu na to, či niekto odpad dôkladne triedi, alebo dokonca predchádza jeho vzniku.

V minulosti sa už zvažovalo zavedenie povinného množstvového zberu pre celé Slovensko, avšak zákon, ktorým sa táto povinnosť navrhovala zaviesť, nebol Národnou radou Slovenskej republiky schválený.

Najväčším benefitom množstvového zberu je, že domácnosť platí len za odpad, ktorý naozaj vyprodukuje a teda ten, kto predchádza vzniku odpadu a dôsledne triedi odpad si znižuje náklady, ktoré musí platiť obci za nakladanie s komunálnym odpadom. Systém tak pôsobí na občanov motivačne.

Na druhej strane je pri množstvovom zbere odpadu potrebné uvedomovať si aj jeho riziká. Medzi tie patrí napríklad tzv. odpadová turistika — t.j. stav, kedy sa obyvatelia obce so zavedeným množstvovým zberom zbavujú komunálneho odpadu tak, že ho vyvážajú do obcí, kde tento systém zavedený nie je. Druhej obci sa tým automaticky zvyšujú náklady za nakladanie s komunálnym odpadom (čo sa následne môže premietnuť do vyšších poplatkov za odpad v takejto obci). Ďalšími rizikami sú možný vznik nelegálnych skládok odpadov, spaľovanie komunálneho odpadu vo vykurovacích zariadeniach v domácnostiach ako aj znečisťovanie nádob na triedený zber.

Podľa údajov Štatistického úradu SR malo na Slovensku v roku 2019 zavedený množstvový zber komunálneho odpadu 7,3 % obcí a 5,8 % malo zavedený kombinovaný spôsob. V roku 2023 to bolo 10,6 % v prípade množstvového zberu a 5,6 % v prípade kombinovaného spôsobu. Absolútna väčšina obcí na Slovensku tak má stále zavedený paušálny poplatok za komunálne odpady. Zdroj: Správa o stave životného prostredia Slovenskej republiky v roku 2023

Slovensko v roku 2023 skládkovalo 38,8 % komunálnych odpadov a cieľ stanovený v Smernici EÚ o skládkach odpadov, ktorým je do roku 2035 znížiť mieru skládkovania komunálneho odpadu na menej ako 10 %, je stále vzdialený. Množstvový zber by mohol byť jedným z krokov, ktoré pomôžu Slovensku dosiahnuť pokles v produkcii a teda aj v skládkovaní komunálneho odpadu.

Ukončenie výzvy je stanovené na 30.06.2025. Bližšie informácie a konečné právne záväzné podmienky výzvy sú dostupné na oficiálnej stránke verejnej správy SR.

Zdroj obrázka: Freepik

Zdroj