Biopásy ako nástroj zvyšovania biodiverzity v poľnohospodárskej krajine

17.02.2025

Štúdia európskych ochranárskych združení tvrdí, že ekoschémam sa zatiaľ nedarí napĺňať ich potenciál v obnove biodiverzity v poľnohospodárskej krajine. Štúdiu realizovali ochranárske organizácie (zoskupenie mimovládnych organizácií BirdLife International a nemecká mimovládna organizácia NABU) a bola zameraná na zmapovanie toho, aké výsledky priniesli v praxi ekologické dotácie pre biodiverzitu po roku od ich spustenia.

Pôvodným cieľom týchto ekoschém bolo dotovanie šetrných poľnohospodárskych postupov, ktorými farmári mali pomáhať prírode, klíme, pôde alebo hospodárskym zvieratám.

Závery však nie sú úplne pozitívne, nakoľko v niektorých krajinách ekoschémy nie sú pre prírodu takým prínosom, ako sa očakávalo. Ďalším nedostatkom je, že sú často administratívne náročné, čo farmárov odrádza. Ďalej chýba aj monitoring, ktorý by umožnil vyhodnotiť, či ekoschémy prispievajú k plneniu cieľov a zvyšovaniu biologickej rozmanitosti.

Každý členský štát EÚ bol povinný zaviesť ekoschémy, avšak pre poľnohospodárov nie sú povinné — zapojenie sa je dobrovoľné. Slovenská republika sa v ekoschémach zamerala na pomoc biodiverzite a zdraviu pôdy. Poľnohospodári, ktorí sa zapojili, museli rozdeliť veľké monokultúrne polia na menšie časti prostredníctvom tzv. biopásov. Tieto biopásy sú v podstate plochy, na ktorých sú vysiate zmesi bylín a tráv a tieto biopásy neslúžia na poľnohospodársku produkciu, ale na poskytovanie potravy a útočiska pre živočíchy. Za zavedenie biopásov dostáva farmár na každý hektár pôdy v rámci ekoschém 59 eurovú platbu (za opatrenie mimo chránených území), resp. 92 eur (za opatrenie v chránených územiach).

Slovenská republika je v štúdii prezentovaná ako jeden z pozitívnych príkladov. Vďaka opatreniam bolo pozorované zlepšenie biodiverzity — na poliach sa zvýšili počty viacerých druhov vtáctva, hmyzu a opeľovačov. Zaznamenaný bol nárast ich počtu aj druhovej rozmanitosti.

Nastavenie schém a výber podporených opatrení sa v jednotlivých členských štátoch rôzni. Napríklad v Taliansku dostanú poľnohospodári špeciálnu platbu aj za obmedzenie používania antibiotík v chovoch, v Poľsku za používanie biologickej ochrany rastlín a v Českej republike za tzv. precízne poľnohospodárstvo.

Zdroj obrázka: Freepik

Zdroj