Postavenie obehového hospodárstva v Dohode o čistom priemysle

06.03.2025

Európska komisia predstavila vo februári Dohodu o čistom priemysle — spoločný plán pre konkurencieschopnosť a dekarbonizáciu. Nižšie sa zameriame na jeden z jej hlavných bodov, ktorým je posilnenie obehového hospodárstva.

Obehové hospodárstvo je kľúčom k maximalizácii obmedzených zdrojov EÚ, zníženiu závislosti a zvýšeniu odolnosti. Znižuje sa ním množstvo odpadu, znižujú sa výrobné náklady, znižujú sa emisie CO2 a vytvára sa udržateľnejší priemyselný model, ktorý prospieva životnému prostrediu a zvyšuje hospodársku konkurencieschopnosť. Ambíciou je, aby sa EÚ do roku 2030 stala svetovým lídrom v oblasti obehového hospodárstva.

Vďaka zaradeniu obehového hospodárstva do jadra dekarbonizačnej stratégie EÚ sa nielen zlepšuje cenová dostupnosť a prístupnosť kľúčových materiálov, ale aj znižuje celková závislosť EÚ, keďže materiály sa opätovne používajú, recyklujú a zostávajú dlhšie v hospodárstve.

Urýchlená implementácia nariadenia o kritických surovinách

S cieľom zabezpečiť prístup ku kritickým surovinám, v prípade ktorých je EÚ do značnej miery závislá od obmedzeného počtu dodávateľov z tretích krajín, sa bude Komisia prioritne venovať implementácii nariadenia o kritických surovinách. Súčasťou bude uznanie prvého zoznamu strategických projektov s cieľom zabezpečiť diverzifikáciu dodávok v celom hodnotovom reťazci, ako aj uľahčiť prístup k verejnej a súkromnej finančnej podpore pre tieto projekty.

Komisia vytvorí platformu na združovanie dopytu a mechanizmus sprostredkovania pre strategické suroviny. Ako druhý krok zriadi špecializované centrum EÚ pre kritické suroviny, ktoré bude mať za úlohu spoločne nakupovať suroviny v mene zainteresovaných spoločností a v spolupráci s členskými štátmi.

Obehové hospodárstvo

Priemysel EÚ je lídrom v oblasti obehovosti. Toto úsilie však v súčasnosti brzdí neexistencia škálovateľného a jednotného trhu s odpadom, druhotnými surovinami, opätovne použiteľnými materiálmi ako aj absencia vedúceho trhu.

S cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo príjme Európska komisia v roku 2026 nariadenie o obehovom hospodárstve, ktoré sa bude opierať o európsky jednotný trh. Nariadenie umožní voľný pohyb obehových výrobkov, druhotných surovín a odpadu, podporí vyššiu ponuku vysokokvalitných recyklátov a bude stimulovať dopyt po druhotných surovinách a obehových výrobkoch, pričom sa zároveň znížia náklady na suroviny. Jedným z opatrení v nariadení bude revízia existujúcich pravidiel o elektroodpade s cieľom zabezpečiť, aby boli jednoduchšie a aby bolo možné zhodnocovanie kritických surovín, ktoré tieto zariadenia obsahujú. Zosúladí kritériá tzv. „stavu konca odpadu“ s cieľom uľahčiť prechod od odpadu k hodnotným druhotným surovinám, zjednoduší, zdigitalizuje a cielene posilní rozšírenú zodpovednosť výrobcov a zvýši dopyt po takýchto materiáloch prostredníctvom kritérií pre verejné obstarávanie. Na dosiahnutie odklonu od používania fosílnych surovín je nevyhnutné zaviesť povinnosť používať nové zdroje surovín, ako sú recyklované materiály a materiály na biologickej báze, ktoré by nahradili napríklad pôvodné fosílne suroviny v plastoch. Opatrenia tohto nariadenia budú dopĺňať a uľahčovať zavádzanie nariadenia o ekodizajne udržateľných výrobkov, ktorého pracovný plán by mal byť prijatý v apríli 2025.

S cieľom zvýšiť obehovosť a recyklačnú kapacitu v EÚ zváži Komisia ďalšie opatrenia, aby sa recyklácia odpadu s obsahom kritických surovín v Únii stala atraktívnejšou ako jeho vývoz. Komisia bude tiež pracovať na opatreniach na podporu odklonu od skládkovania smerom k opätovnému použitiu a recyklácii prostredníctvom účinnejšieho triedeného zberu.

Európsky priemysel zameraný na recykláciu batérií čelí kritickej situácii nedostatku čiernej hmoty (zmes kovov — najmä lítia, niklu a kobaltu — najdrahšie časti batérie), ktorá sa vyváža do tretích krajín napriek jej hospodárskemu a environmentálnemu významu pre európsky trh. Komisia prijme osobitné opatrenia týkajúce sa čiernej hmoty.

Spolupráca medzi členskými štátmi a zainteresovanými hospodárskymi subjektmi sa bude podporovať prostredníctvom nadregionálnych obehových centier s cieľom podporiť inteligentnú špecializáciu a úspory z rozsahu v oblasti recyklácie. Tento prístup zabezpečí dostatočný objem vstupov, ktorý umožní recyklačným zariadeniam dosiahnuť potrebnú veľkosť na nepretržitú prevádzku.

Okrem toho Komisia preskúma pravidlá týkajúce sa systému dane pre tovary z druhej ruky, ktoré sú obsiahnuté v smernici o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, ako súčasť ekologickej iniciatívy v oblasti DPH. Cieľom zelenej DPH v EÚ by bola podpora udržateľných a ekologických výrobkov a služieb.

Kľúčovým indikátorom, ktorým sa bude sledovať vývoj v tejto oblasti je miera využívania obehových materiálov. Cieľom je jej zvýšenie zo súčasných 11,8 % na 24 % do roku 2030.

Zdroj obrázka: Freepik

Zdroj