Analýza dopravnej chudoby na Slovensku
17.03.2025

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) zverejnil vo februári novú analýzu zameranú na problematiku dopravnej chudoby. Súčasťou štúdie je prehľad toho ako Slováci cestujú, ktoré regióny sú chudobné z hľadiska dopravy ako aj návrhy a opatrenia na zlepšenie súčasného stavu.
Podľa štúdie sú na Slovensku, rovnako ako aj v celej EÚ, automobily dominantným dopravným prostriedkom. Individuálna automobilová doprava predstavuje na Slovensku až 84 % prepravného výkonu vnútrozemskej osobnej dopravy. Zvyšok predstavuje cestná a železničná verejná doprava.
Miera pokrytia, prepojenosti ale aj spoľahlivosti verejnej osobnej dopravy obvykle klesá zároveň s klesajúcou hustotou obyvateľstva, čím sa zvyšuje miera potreby vlastniť automobil. Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky využívajú obyvatelia miest auto na 43 % ciest, kým obyvatelia obcí až na 53 %.
V oblastiach s vysokým stupňom ohrozenia dopravnou chudobou žije približne 7 % obyvateľov Slovenska, pričom najohrozenejšie sú tri regióny — Gemer, Horný Zemplín a severná časť Šariša. Kľúčovým faktorom zvyšovania rizika dopravnej chudoby v obciach je nízky počet spojov verejnej osobnej dopravy.
Aké opatrenia pre čistejšiu a spravodlivejšiu dopravu sú v štúdii navrhnuté? Jedná sa napríklad o:
- Dotácie na nákup autobusov a nabíjacej infraštruktúry
- Zľavy z cestovného pre nízkopríjmové rodiny
- Dotácie na nákladné bicykle na prevoz detí
- Výstavbu cyklistickej infraštruktúry
- Príspevky na zdieľanú osobnú dopravu (carpooling)
- Dotácie na nákup jazdeného bezemisného vozidla
- Podporu príjmu pre nízkopríjmové domácnosti
Na tieto opatrenia by mohli byť využité prostriedky zo Sociálno-klimatického fondu. Podstatné je, aby boli opatrenia čo najspravodlivejšie a aby znižovali nerovnosti. Rovnako je dôležité, aby boli opatrenia efektívne — jednoduché na používanie a nastavené tak, aby nespôsobovali neprimeranú administratívnu záťaž.
Celá publikácia je dostupná na internetovej stránke Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky (PDF, 2 347 kB).
Zdroj obrázka: Freppik