Tohtoročný deň lesov sa nesie v znamení "Les a potraviny"

21.03.2025

Medzinárodný deň lesov zdôrazňuje, akú významnú úlohu zohrávajú lesy pre život na Zemi.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) v roku 2012 vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň lesov (International Day of Forests). Tento deň zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú lesy zohrávajú pri udržiavaní života na Zemi od poskytovania biotopov pre biodiverzitu až po boj proti zmene klímy a podporu živobytia miliónov ľudí. Jeho cieľom je poukázať na význam lesov, zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných i budúcich generácií.

Tento medzinárodný deň sa prvýkrát pripomínal už v roku 2013, dátum 21. marec zvolilo Valné zhromaždenie OSN preto, aby sa zhodoval s prvým jarným dňom na severnej pologuli, ktorý symbolizuje obnovu a rast. Tento rok umocňuje význam osláv skutočnosť, že Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) si pripomína 80. výročie svojho vzniku.

Prostredie lesov slúži ako základ života pre miestnych obyvateľov v mnohých oblastiach, zohrávajú nezastupiteľnú úlohu pri zmierňovaní dosahov následkov klimatickej zmeny a sú súčasťou biologickej rozmanitosti. V niektorých krajinách a regiónoch poskytujú približne 20 percent príjmu vidieckych domácností, čo umožňuje prístup k potravinám a rozmanitej strave, najmä pre najchudobnejšie domácnosti.

Každoročne sa Svetový deň lesov zameriava na inú tému, ktorá zdôrazňuje aktuálne výzvy a dôležitosť lesov. Tému vyhlasuje Partnerstvo pre spoluprácu v oblasti lesov (Collaborative Partnerships on Forests, CPF) a tento rok znie: "Lesy a potraviny".

Les má nezastupiteľnú funkciu tiež pri zachovaní biodiverzity, pretože sa v nich vyskytuje vyše 80 percent druhov rastlín, živočíchov, hmyzu, húb, baktérií a viac ako 60.000 druhov drevín. Najväčšou hrozbou pre biodiverzitu je napríklad masové odlesňovanie, vysúšanie mokradí, rozširovanie ornej pôdy a pasienkov, ďalej pokračujúca urbanizácia a využívanie prírodných zdrojov.

Podľa Organizácie Spojených národov planéta Zem prichádza ročne o desať miliónov hektárov v dôsledku odlesňovania a približne 70 miliónov hektárov je postihnutých požiarmi. O to naliehavejšie vystupuje do popredia požiadavka ochrany a obnovy lesov, pretože od nich závisí blaho planéty a budúcich generácií, zdôrazňuje OSN.

Zdroj obrázka: freepik.com

Zdroj