Mestá Žilina a Brno spolupracujú v environmentálnom vzdelávaní

07.04.2025

Odborníci na environmentálnu výchovu zo Žiliny a Brna sa tento mesiac stretli na dvojdňovom pracovnom stretnutí v Brne v rámci cezhraničného projektu „Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy v mestách Žilina a Brno“. Cieľom stretnutí je zdieľanie skúseností pri tvorbe vzdelávacích programov pre deti základných škôl a príprava zážitkových aktivít pre verejnosť.

Envirocentrum Lipka z Brna patrí medzi popredné vzdelávacie centrá v Českej republike a pomáha ľuďom všetkých vekových kategórií nájsť cestu k udržateľnému spôsobu života. Podporuje obyvateľov v premýšľaní nad environmentálnymi problémami a ich riešením, pričom jej vzdelávacích programov sa ročne zúčastní približne 25 000 žiakov.

Štatút fakultného zariadenia Pedagogickej fakulty Masarykovej univerzity vytvára priestor pre envirocentrum Lipka spolupracovať s mnohými školami a unvierzitami. Zároveň je aj príspevkovou organizáciou Juhomoravského kraja a členským strediskom celoštátnej Siete stredísk ekologickej výchovy Pavučina. Svojím komplexným prístupom k environmentálnemu vzdelávaniu inšpiruje ďalšie organizácie vrátane mesta Žilina, ktoré v nej našlo cenného partnera pre spoločné projekty.

Kooperácia medzi mestom Žilina a Lipkou v Brne má zásadný význam pri riešení výziev, ktoré prinášajú klimatické zmeny a vyžadujú si komplexné prístupy so zapojením verejnosti, pričom kľúčovým nástrojom je vzdelávanie všetkých vekových skupín. Mesto Žilina sa preto snaží zaviesť nový prístup k učeniu, ktorý zdôrazňuje environmentálnu udržateľnosť a rozvíja praktické zručnosti v starostlivosti o prírodu a životné prostredie.

Počas stretnutí sa učitelia a lektori zameriavajú na zdieľanie skúseností pri tvorbe environmentálnych programov pre základné školy a rozvoj metodických materiálov.

Projekt Zelená sieť s Lipkou umožňuje Žiline spolupracovať so skúseným ekocentrom, ktoré svojím prístupom k environmentálnemu vzdelávaniu prináša cenné know-how a inšpiráciu. Vzájomná výmena skúseností umožňuje nielen konzultáciu praktických výziev, ale aj spoločnú tvorbu kvalitných vzdelávacích programov, podujatí a informačných kampaní pre obyvateľov oboch cezhraničných regiónov. Spoločným cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy a posilniť adaptačný potenciál miest.

Projekt Zelená sieť je spolufinancovaná z Programu Interreg Slovensko – Česko 2021 – 2027 a má za cieľ zlepšiť environmentálne povedomie obyvateľov oboch miest prostredníctvom inovatívneho vzdelávania, zážitkových aktivít a ucelenej tematickej kampane.

Zdroj obrázka: freepik.com

Zdroj