Druhú biometánovú stanicu na Slovensku otvorili vo Veľkých Bierovciach
12.05.2025

Na Slovensku sa otvorila už druhá biometánová stanica. Postavená bola na mieste pôvodnej bioplynovej stanice v katastrálnom území obce Veľké Bierovce. Nedávno otvorená stanica patrí do siete skupiny ENERGE, a do distribučnej plynárenskej siete by mala prispievať 14 000 m3 biometánu denne, čo predstavuje ročnú spotrebu pre približne 3500 rodinných domov.
Uvedenie do prevádzky prvej slovenskej biometánovej stanice v Jelšave v marci 2022 a začiatok produkcie biometánu vo Veľkých Bierovciach je ďalším dôležitým krokom v oblasti dekarbonizácii plynárenstva a dôležitým posunom v rámci rozvoja obnoviteľných plynov a cirkulárnej ekonomiky na Slovensku.
Výroba biometánu vo Veľkých Bierovciach je realizovaná na báze existujúcej bioplynovej stanice. V areáli biometánovej stanice boli v rokoch 2011-12 postavené dve bioplynové stanice, každá s výkonom 1 MW, v rámci ktorých sa generovalo len teplo a elektrina. Súčasná stanica bola dizajnovaná tak, aby nevyužívala maximálnu možnú produkciu bioplynu, ale aby stále ponechávala priestor aj na elektrickú flexibilitu.
Stanica má maximálnu možnú spracovateľskú kapacitu 800 m3 bioplynu za hodinu, z ktorého vznikne približne 440 m3 biometánu za hodinu. To znamená, že časť bioplynu, ktorá sa spotrebovávala na výrobu elektrickej energie, sa momentálne vtláča do siete SPP, preto využívanie dvoch pôvodných kogeneračných jednotiek na dodávanie flexibility do elektrickej siete predstavuje významný stabilizačný faktor pre celú energetickú sieť SR.
Surovinovými vstupmi sú biologicky rozložiteľné odpady. Môže to byť kuchynský odpad, rastlinné zvyšky, trávne senáže. Cielene pestované produkty sa používajú minimálne, preto väčšinu vstupných surovín predstavujú zvyšky, ktoré sa už nespotrebúvajú.
Dôležitým článkom dodávateľského reťazca so vstupnými surovinami sú producenti vajec a chovatelia kureniec, od ktorých sa odoberá kurací trus.
Biometánová stanica vo Veľkých Bierovciach ročne spracuje 15 000 až 20 000 ton odpadu. Celková kapacita stanice, čo sa týka vstupných surovín, je na úrovni cca 50 000 ton.
Zdroj obrázka: pixabay.com