Dokumenty

Filtrovanie záznamov

Úroveň pôsobenia:

Dohovor o biologickej diverzite

Dohovor o biologickej diverzite (PDF – 131 kB)
Hlavný impulz na prípravu medzinárodného dokumentu o problematike biodiverzity vyšiel zo Svetovej únie ochrany prírody (IUCN). Pripravila štúdiu zameranú na ochranu biologickej diverzity in-situ, pojednávajúcu zároveň o právach krajín, ktoré poskytujú biologické zdroje. Tieto by mali mať zabezpečený rovnocenný podiel na prínosoch, ktoré sú získavané z ich využívania. Štúdia bola predložená na posúdenie Riadiacej rade Programu OSN pre životné prostredie (UNEP - United Nations Environment Program), ktorá na jej základe na zasadaní v roku 1987 oficiálne uznala potrebu medzinárodne záväzného dohovoru a prevzala zodpovednosť za jeho prípravu. Dňa 22. mája 1992 bol v Nairobi prijatý text Dohovoru o biologickej diverzite. Dohovor bol otvorený na podpis na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji UNCED 1992 v Rio de Janeiro a nadobudol platnosť 29. decembra 1993.

Plán REPowerEU (2022)

Plán REPowerEU (2022) (PDF – 1055 kB)
V reakcii na ťažkosti a narušenie globálneho trhu s energiou spôsobené inváziou Ruska na Ukrajinu Európska komisia predstavila plán REPowerEU. Cieľom plánu je, aby sa Európa stala nezávislou od ruských fosílnych palív ešte pred rokom 2030. REPowerEU je plánom pre: - úsporu energie, - výrobu čistej energie, - diverzifikáciu našich dodávok energie. Sprevádzajú ho finančné a právne opatrenia na vybudovanie novej energetickej infraštruktúry a systému, ktorý Európa potrebuje. Nová geopolitická realita a realita na trhu s energiou si vyžadujú radikálne urýchlenie nášho prechodu na čistú energiu a zvýšenie energetickej nezávislosti Európy od nespoľahlivých dodávateľov a nestabilných fosílnych palív.

Viedenský dohovor o ochrane ozónovej vrstvy

Viedenský dohovor o ochrane ozónovej vrstvy (PDF – 90 kB)
Problematika ohrozenia ozónovej vrstvy sa stáva za posledné desaťročia vážnou hrozbou života na Zemi, preto jej krajiny venujú výraznú pozornosť. Dňa 22.marca 1985 bol vo Viedni prijatý Viedenský dohovor o ochrane ozónovej vrstvy (SR sukcesiou 28.mája 1993), ktorého hlavným cieľom je chrániť ľudské zdravie a životné prostredie proti nepriaznivým účinkom, ktoré sú spôsobené alebo môžu byť spôsobené ľudskými činnosťami, ktoré modifikujú alebo môžu modifikovať ozónovú vrstvu. Ďalej na ochranu ozónovej vrstvy sa prijal Montrealsky protokol o látkach, ktoré porušujú ozónovú vrstvu v Montreale roku 1987 ako jeho dodatkov Londýnsky (1990), Kodanský (1992), Viedenský (1995), Montrealský (1997) a Pekinský (1999).